A Kobe kosárlabda cipők története
Magyarországra is megérkezett a várva várt Nike Kobe 11 kosárlabda cipő, úgy gondoltuk áttekintjük Veletek Kobe Bryant eddigi cipőit.
A 17 éves Kobe Bryant 1996-ban a középiskolából rögtön az NBA-be került, ami akkoriban szinte példa nélküli volt. Első cipő szerződését az Adidas márkával kötötte, első modellje pedig az EQT Elevation volt, amiben 1997-ben megnyerte a zsákolóversenyt:
A következő szezonban érkezett a KB8 nevű modell (fejlesztésében Kobe is részt vett), ez volt valójában az első Kobe nevéhez köthető lépő. 20 év múltán mindenki úgy emlékszik, ez volt az első igazi Bryant-nek dedikált kosárlabda cipő:
Harmadik szezonjában a lockout miatt csak 50 mérkőzést rendeztek, az előző évi lábbeli továbbfejlesztett változatát viselte KB8 II néven. A cipőben "Feet You Wear" technológia volt található, de különböző jogi problémák miatt ebben az évben használhatták utoljára ezt a technológiát:
A következő, KB8 III nevű modell adiPRENE csillapítást kapott:
Sokan emlékezhetünk az első űrcipőre, ami 2000-ben jött ki. A cipőt úgy szerették volna tervezni, hogy az Audi TT roadsterhez hasonlítson. Hát....sikerült így tervezni?
Mindenesetre a kosárlabda cipőben Kobe 28 pontot átlagolt, és megszerezte első bajnoki címét. A cipő nevét az utókor Crazy1-re keresztelte amikor először kijött a Retro változata:
Az űrcipők második generációja a Kobe Two modell volt 2001-ben. Ebben az évben is bajnoki címet szerzett a Lakers, de Bryantnek nem volt kényelmes ez a cipő. A döntőben végig az előző kosárcipőjében játszott:
Bryant nem volt elégedett a Kobe Two cipővel, ezért szakított az Adidas márkával. Tudta, hogy olyan cipőre van szüksége, ami az ő fizikai képességeit ki tudja szolgálni. Egy évet "szabadügynökként" játszott, és többek között Jordan cipőkben kosarazott. Ezután Bryant a Nike-hoz írt alá, de az Adidas szerződés felbontása miatt 1 évig a Nike nem adhatott neki saját nevére dedikált cipőt. Így ebben az időszakban a Huarache modellekben játszott, 2004-ben a Huarache 2k4:
2005-ben a Huarache 2k5:
2005 őszén viselhette először a legendás Zoom Kobe 1 cipőt. Ebben a szezonban lett először pontkirály az NBA-ben (35.4 pont), és dobott 81 pontot a Toronto ellen. Íme a híres cipő:
A Nike először a Zoom Kobe II modell tervezésébe vonta be Bryantet, a tervezés 18 hónapig tartott. A munkában Kobe olyan volt mint a pályán: maximalista, követelőző, és a legjobb cipőt akarta magának:
A Kobe I és Kobe II sikerei után a Nike más utat szeretett volna kipróbálni. A Kobe III a Huarache modellekre emlékeztetett külsőleg, a fókusz pedig a tökéletes teljesítményen volt. Kényelmes, jól szellőző kosárlabda cipő volt a cél, miközben Zoom légbetét került talp teljes hosszába:
A Zoom Kobe III cipővel egyidőben a Hyperdunk modellekbe bekerült a Flywire technológia, aminek Kobe volt a marketing arca, így ezt a cipőt is viselte mérkőzéseken. Talán úgy könnyebb lesz emlékezni erre, hogy Bryant ebben a cipőben ugrott át egy Aston Martint:
Kobe ezek után a legalacsonyabb és legkönnyebb kosárlabda cipőt szerette volna magáénak tudni. A Nike megalkotta neki a Zoom kobe IV cipőt, amiben negyedszer lett bajnok, először Shaq nélkül. Nem mellesleg 61 pontig jutott benne a New York Knicks ellen:
A Zoom Kobe V készítésekor Bryant még könnyebb cipőt szeretett volna magának. A Kobe IV súlya 340 gramm volt, a Kobe V súlyát sikerült levinni 300 grammra. Könnyebb és alacsonyabb lett a cipő, amit a Flywire technológia tett lehetővé. Ezt a formát a modell kisebb-nagyobb változtatásokkal a mai napig őrzi.
A Zoom Kobe 6 ismét alacsony szárral jött ki. Ezzel a cipővel vezette be a Nike Kobe termékeit nemzetközi márkaként. A talpában végig Zoom betét található, könnyű súlya pedig mindenkit meglepett. A kosárcipő kiváló teljesítménye pedig elkápráztatta a vásárlókat:
A Kobe VII az eddigi Zoom Air technológia helyett már Cushlon csillapítást használt a talpban, ez jelentős újítás volt a lábbeli történetében. A Nike Flywire technológia megmaradt, és cserélhető talpbetétet kaptak hozzá a vásárlók. A 2 külön betét neve "Attack Fast (támadj gyorsan)" és "Attack Strong (támadj erőből)" volt. A játékodtól függően a talpbetétek adták meg a szükséges stabilitást. 2012-ben Londonban olimpiai aranynak örülhetett Bryant és a cipője:
A Kobe 8 System már hálós anyagból készült, Lunarlon csillapítással. Ez volt az a lábbeli ami már az utcán is kezdett elterjedni, nem csak a kosárlabda pályákon:
A Kobe IX 3 különálló modellként érkezett: EM/Low/High. Ugyanannak a cipőnek megvolt az alacsony és magas változata is, de a fő irányvonal az alacsony modell maradt. Az Elite modell felsőrésze megkapta a Nike Flyknit technológiát, ami még könnyebbé és erősebbé tette:
A Kobe X 2015-ben érkezett, alacsony és magas verzióban is elérhető volt, különféle felsőrészekkel. Szintén elérhető volt a Flyknit és sima felsőrész is. Kinézetre a cipő alig változott:
Az elmúlt néhány évben 2 további modellel bővült a Kobe cipők kínálata, már nem csak a neki dedikált, évente változó csúcsmodell elérhető, hanem 2 olcsóbb Kobe cipőt is piacra dobott a Nike. Az egyik modell a középkategóriás Kobe Mentality, mely idén már a második kiadását éri meg. Kedvező ára miatt nagyon szeretik, széles körben elérhető tette a Kobe márkanevet:A másik termék, amely szintén Kobe vonalához tartozik: a Venomenon modellek. A csúcsmodell és a középkategóriás Mentality között helyezkedik el, szintén alacsonyszárú modellként:
Most érkeztünk meg 2016 januárjához, és most tudjuk bemutatni Nektek a legújabb modellt, a Kobe 11-et!
A cipő minden elemét a sebességre, és az első lépés gyorsaságára tervezték. A cipő Flyknit felsőrésszel érkezett, ami könnyűvé teszi a legújabb modellt is. Íme: