2024. ápr 15.

9 betiltott dolog az NBA-ben

írta: nagygábor roland
9 betiltott dolog az NBA-ben

Íme néhány tiltott tárgy az NBA-ből, az aranyláncoktól kezdve az ugrást segítő cipőkig.

the-x-items-banned-from-the-nba-1-ezgif_com-crop_1.webp

 

Az NBA már hosszú ideje létezik, egészen pontosan 77 éve. Az évek során a játékosok körében folyamatosan alakultak a divatirányzatok és a játékon belüli kiegészítők - egyesek megmaradtak, mások nem igazán ragadtak meg, és volt, amit a liga betiltott.

9. Dwyane Wade sebtapasza
fafzyviveaa8a0e.jpg

Az NBA megtiltotta Dwyane Wade-nek, és a ligában mindenkinek, hogy sebtapaszt viseljen az arcán, ha az nem egészségügyi célokat szolgál. Ezt a trendet eredetileg az amerikai rapper, Nelly tette híressé divatirányzatként.

Ami The Flash-t illeti, eredetileg egy vágás volt a bal arca felett, ami miatt viselte a sebtapaszt. Miután azonban begyógyult, a háromszoros NBA-bajnok divatirányzatként folytatta a viselését, amelyben egy olyan nyomtatott változatot használt, amelyen az amerikai zászló, a "Flash" beceneve és még a saját vezetékneve, a "Wade" is látható.

Sajnos 2009-ben az NBA úgy döntött, hogy betiltja a divatos sebtapasz viselését, ha az nem egészségügyi célokat szolgál.

"Egy játékos egészségügyi célból viselhet sebtapaszt, de nem lehet rajta semmilyen név vagy azonosító" - mondta Tim Frank, az NBA akkori szóvivője.

8. A piros-fekete "Banned" Air Jordan 1

1984-ben az NBA 5.000 dollárra büntette Michael Jordant minden alkalommal, amikor az első signature cipőjét, az Air Jordan 1-t viselte. Ez vitát váltott ki az egész ligában, de sok sneakerhead érdeklődését felkeltette abban a korszakban.

A liga azért döntött úgy, hogy megbírságolja Jordant, mert a cipő színei, a fekete és a piros, megszegték az NBA ruházkodási szabályait. A dolog odáig fajult, hogy a szervezet 1985 februárjában levelet írt a Nike-nak, amelyben közölte, hogy a fekete-piros cipő tilos.

A Nike végül meglovagolta a témát, hogy népszerűsítse a Jordan márkát és növelje a cipőeladásokat. Ma a Jordan 1 Banned vagy Bred, ahogyan ma már nevezik, az egyik leghíresebb cipő a sneakerhead kultúrában. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy Michael Jordan és a Nike kitartása a cipő viselése mellett, valamint a "tiltott" ellentmondás meglovaglása valóban segített a cipőnek, és hozzájárult ahhoz, hogy az Air Jordan márka azzá váljon, ami ma.

7. Arany láncok
ewdhyaywkaw2kdt.jpg

Az 1970-es és 80-as években számos nagynevű játékos viselt aranyláncot a mérkőzések alatt. Olyanok, mint Wilt Chamberlain, Julius "Dr. J" Erving, Nate Thurmond, Darryle "Chocolate Thunder" Dawkins és Michael Jordan - akit az 1985-ös NBA zsákolóverseny során tett híressé.

Sajnos a játékosok számára, akik szerettek láncokat és medálokat viselni a meccsek alatt, az NBA végül betiltotta a láncok viselését a pályán, mivel úgy tűnt, hogy fulladás- és balesetveszélyt jelent a sportolók számára, és a liga úgy döntött, hogy ez többet árthat, mint használ.

6. Durag (fejkendő)
cwr7bssukaa23ug.jpg

A durag a fej tetejére kötött, szorosan illeszkedő kendő, amely számos előnnyel jár, például felgyorsítja a hosszú, göndör haj, a hullámok és a loknik kialakulását, megőrzi a haj természetes olajait, és megállítja a haj töredezését. A durag népszerű az afroamerikai kultúrában, sokan divatból viselik.

Sajnos az NBA-ben rövid ideig szerepelt, mielőtt a liga betiltotta. 2000-ben az Indiana Pacers akkori centere, Sam Perkins duragot viselt egy NBA-előszezonbeli mérkőzésen.

Röviddel ezután a liga potenciális biztonsági kockázatot látott benne, és megtiltotta a játékosoknak, hogy a mérkőzés során viseljék a kiegészítőt. Ami Perkinst illeti, történelmet írt, mivel ő volt az első és egyetlen NBA-játékos, aki duragot viselt egy NBA-meccs alatt.

5. Athletic Propulsion Lab cipők

A 2000-es években a színes és feltűnő kosárcipők térhódítása vált a ligában normává. Az olyan márkák, mint az AND1 és a Reebok olyan feltűnő cipőket adtak ki, amelyek sok szurkoló és játékos figyelmét is felkeltették.

Ezek között a káprázatos lábbelik között volt egy olyan cipő, amely azt állította, hogy növeli viselőjének emelkedését. Ez a cipő az Athletic Propulsion Labs (APL) cégtől származott, és Concept 1 névre keresztelték. A cipő tulajdonsága volt az úgynevezett "Load 'N Launch®" technológia.

Az APL szerencsétlenségére az NBA a 2010-11-es szezon előtt betiltotta a cipőt, mivel az ellentétes a liga szabályával, miszerint "tisztességtelen versenyelőnyt" biztosít a játékosoknak. Vicces módon a tiltás annak 25. évfordulóján érkezett, hogy az NBA betiltotta a Nike Air Jordan 1 fekete-piros cipőjét. 

4. Fejpánt fejjel lefelé fordított logóval
eempvjdxsaixzqv.jpg

A fejpánt már évek óta alapdarab az NBA-ben. Sok játékos számos okból viseli, legyen az izzadásgátlás, sérülés, kényelemérzet, a hajzuhatag elrejtése (bocs, LeBron!), vagy egyszerűen csak divat.

A kétszeres NBA-bajnok Rajon Rondo azonban még a Boston Celticsnél kezdte el viselni az NBA logójával felfelé fordított fejpántot. Sajnos 2010-ben az NBA új szabályt alkotott, amely megtiltotta a játékosoknak, hogy fejjel lefelé hordják a fejpántot.

3. Ninja fejpántok
f1_yb2pwyamm1fv.jpg

A fejpántok folytatásaként a 2018-2019-es szezonban olyan NBA-játékosok viseltek "ninja-stílusú fejpántot", mint Jimmy Butler, Jrue Holiday, Mike Scott, Montrezl Harrell, Karl-Anthony Towns és Jarrett Allen. Ez gyorsan divatőrület lett az egész kosárlabda-világban, mivel módot kínál arra, hogy segítsen a hajadat fent tartani, és közben stílusosan nézz ki.

Sajnos az NBA gyorsan betiltotta a 2019-2020-as szezonra és az azt követő időszakra, biztonsági problémákra hivatkozva, és azt mondták, hogy a fejfedő nem része az NBA mezének, és nem ment át a liga jóváhagyási folyamatán. Sok játékos és szurkoló is fellebbezett a liga döntése ellen, de végül kárba veszett, mivel az NBA-ből soha többé senki nem viselte meccs közben.

2. Fekete szénszálas maszkok
bhhhz5vciaasgzf.png

Sok játékos visel maszkot az arcán, miután arcsérülést szenvedett, hogy újra játszani tudjon, miközben védi az arcát, és kockáztatja a sérülés újbóli súlyosbodását. Rip Hamilton népszerűsítette ennek a kiegészítőnek a használatát, amikor egy sérülés után elkezdte viselni.

Azonban olyan játékosok, mint LeBron James, Kobe Bryant és Kyrie Irving a maszk fekete változatát viselték - a la Batman - és ez a ligának nem tetszett. Nem sokkal később az NBA arra kérte a játékosokat, hogy amint elérhető, váltsanak a hagyományosabb, átlátszó maszkra, és a játékosok pedig váltottak.

1. Márka logók a cipőkön kívül bárhol máshol
d2qe8t6woaavstr.jpg

2013-ban az akkori New York Knicks védő, Iman Shumpert a szokásos stílusú frizuráját viselte, de egy csavarral: az adidas sportszergyártó márka logója szerepelt rajta. Ez gondot okozott a ligának, és azonnal kérték levágni a logós frizurát.
2017-ben olyan játékosok, mint J.R. Smith és Kelly Oubre, a Supreme ruházati és gördeszkás életmódmárka logójával ellátott kompressziós ujjakat viseltek. Smith ráadásul a márka logóját a jobb lábára is tetováltatta. Ha már a tetoválásoknál tartunk, az NBA megkérte az irányító Lonzo Ballt, hogy takarja el a családi márkájuk "Big Baller Brand" tetoválását (a képen). Az NBA szerint az egyetlen olyan hely, amelyen kereskedelmi logó szerepelhet, amelyet a játékosok viselnek, az a cipőjük.

 

Szólj hozzá